Adım Adım SEO

Adım Adım SEO

Bu yazımda SEO başarısı için yapılması gereken işlemleri adım adım anlatmak istiyorum. SEO uzun soluklu bir süreç olacağı için belli bir yol planının çıkartılması şarttır. Yol planı için de ilk önce analiz gereklidir.

On-Page-SEO-Checklist-300x165 Adım Adım SEO

1 – SEO Analiz Çalışması

-Sektör analizi

-Ziyaretçi analizi

-Rakip analizi

-Pazar analizi

-(varsa) Site analizi

Hedef net bir biçimde belirlendikten sonra yukarıda yazdığım analizler yapılır. Bu data ile pazar hakkında ürün hakkında bilgi edinilir.

Site hakkında en önemli parametrelerden biri hızdır. Web siteniz ne kadar çabuk açılıyor, yazılımsal veya içeriksel bir sıkıntı var mı bunlar incelenir ve düzeltilir.

Eğer site hazır değil ise ürün ve servislerin sıralanması yapılır. Anahtar kelime stratejisi belirlenir. Marka bilinci için çalışmalar yapılır.

Web Sitesi Tasarımı

Anahtar kelime stratejisine uygun domain alınır. Tercihen domaininizin anahtar kelimenizi içermesi daha efektif olacaktır. Ama tabi ki sanatsal tarafınız matematik tarafınıza ağır basarsa daha sade ve sadece firma isminin bulunduğu bir domain de seçilebilir. Marka bilinci için de sadelik iyidir.

İç SEO sonrasında web siteniz için bazı kayıtlar yapılır. Sosyal medya sayfaları açılır. Blog sayfaları açılır. Eğer domain yaşı küçükse dış seo yaparken çok dikkat edilmeli. Birden siteye birçok link almak googledan banlanmaya davetiye çıkartır. Şimdilik sosyal medyayı güncel tutmak ve ürün-hizmet hakkında açıklayıcı yazılar yazmak yeterli olacaktır.

Buradan sonra yol uzun ve yolun tümsekli çukurlu olduğu zamanlar başlıyor.

2 – Dış SEO ve Backlink

Site bir senedir kurulu tıkır tıkır işliyor, içeriği özgün ve güncel ama bir bakıyosunuz hedeflenen yerde değil. Sitenizin tanıtılması lazım.

Bunun için sıralaması yüksek, google tarafından verdiği linke değer verilen ve sizin sektörünüz ile aynı kategoride sitelerden link alınır. Bu işleme backlink denilir.

Backlink biraz hassas bir konu. Şöyle ki;

Backlink, google sıralamasında çok değerli bir etken. Yani çok iyi kaynaklardan gelen backlinkler, ilgili aramada sıranızı önemli seviyede değiştirebilir. Dolayısıyla eğer siz iyi bir siteden bir şekilde backlink satın alırsanız, Google’ı kandırmış olursunuz. Çünkü o backlink hak edildiği için değil, satın alındığı için kazanılmıştır.

Doğal yollarla alınan backlink google’ı manipüle etmeden alabildiğiniz backlinklerdir. Bana sorarsanız ben bir sayfadan bir linke tıkladığımda o linki 5 sn içinde kapatmayıp ilgi çekici içerik görüp kalmayı tercih edersem o linkin orada olma hakkı vardır. Eğer bir linke tıklayıp kandırılmış hissedersem bunu düzeltmek google’ın işi.

Bu nedenle biraz daha çetrefilli olsa da karşılıklı menfaatin olduğu kazan kazan neticesine varacak çalışmalar hem şu an için hem ilerisi için daha yararlı olacaktır. Örneğin;

Güncel olmayan konularda daha güncelini hazırlayıp link verecek olan site sahibi ile iletişim kurulur. Sitenin backlink vermesi sayesinde hem site sahibi sayfasını sizin sayenizde güncellemiş olur hem de siz değerli bir backlinke kavuşursunuz.

 

 

 

 

 

About the author: Revoseo

Leave a Reply

Your email address will not be published.