E-Ticaret SEO

Yaklaşık 10-15 senedir ürün veya servis satışları çok değişti. İnternet herşeyi değiştirdiği gibi pazarlama yöntemlerini de değiştirdi. Eğer bir ayakkabı satıcısı iseniz rakibiniz komşunuzdu. Şimdi e-ticaret siteniz ile tüm türkiyeyi rakibiniz yapabilirsiniz. Perakende satışlarda mesafeler yok olmuş durumda. Eğer internete dahil olmayı tercih etmezseniz durum kötü. Çünkü sizin sattığınız ürünü Türkiye genelinde birçok firma satıyor.

Birkaç sene öncesine kadar güvenlik kaygıları vardı fakat şimdi insanlar araştırmalarını yapıp neyin güvenli olup olmadığı konusunda bilinçlenmiş durumdalar.

Online satış yapmak istiyorsanız birkaç adımda hedef kitlenizi tüm türkiye haline getirebilirsiniz. Firmanızın hangi şehirde olduğunun satışlarınızda önemi kalmaz. Bunu her satışınızda belli bir miktar ödeme karşılığında hepsiburada, gittigidiyor, n11 gibi sitelerden de yapabilirsiniz. Ama ileriyi düşünüyorsanız kendi mecranızda bunu oturtmanız daha yararlı olacaktır.

Yönetim Paneli

E-ticaret siteleri doğaları gereği sürekli güncelleme gerektirir. Yeni ürün ekleme, ürün fiyatı değiştirme, indirimler, kuponlar vs. gibi işlemlerin uyku kaçırıcı olmaması lazım. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde yönetim paneli basit ve kolaylıkla kullanılabilir olması gerekir.

Güncellenebilirlik

Aynı zamanda sitenizin değişime açık olması gerekmektedir. Nasıl bir mağazada stok sürekli değişiyor, farklı ödeme yöntemleri geliyorsa bunu sitenizde de sağlamak durumundasınız.

Ödeme Seçenekleri

Havale, EFT, sanal pos veya kapıda ödeme gibi seçeneklerin verilmesi için bankalarla veya kargo şubeleriyle belirli anlaşmalar yapmak gereklidir.

E-Ticaret Sözleşmeleri

Gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi ve iade/iptal koşulları gibi yasal zorunluluklar ziyaretçinizin kolaylıkla bulabileceği şekilde sergilenmelidir.

Güvenilirlik

Siteniz ödeme alırken sanal pos ile alabileceği için kredi kartı bilgilerinin güvenliği açısından en azından 128bit ssl şifreleme sistemi kurulu olmalıdır.