SEO Nasıl Yapılır

SEO Nasıl Yapılır

Sizlerden gelen SEO nasıl yapılır sorusunu cevaplamak için ilk önce SEO nun zaman içerisinde google algoritma güncellemeleri ile birlikte nasıl geliştiğine değinmek istiyorum. Sık sık yapılan güncellemeler SEO yapanlar için bir problem değil mi? Yani Google ın aslında SEOyu desteklediğini söylemesi ve kullanıcılarına en iyi arama deneyimi sunmak için yaptığı güncellemeler ile SEO yapılmış sitelere darbe vurması Google’ın aslında SEO’ya tam olarak olumlu bakmadığını mı gösterir? Aslında Google’ın SEO’ya bakışı nasıldır?

Google’ın amacı, site ile ilgili hiçbir bağı olmayan kişilerin paylaşım ve önermelerine göre kullanıcılar tarafından en tutulan siteleri tespit etmektir. Bu tespite dayanarak da aranan kelime ile ilgili en doğru sonucu göstermektir. Bu doğruluk, anahtar kelimenin ilgili sayfanın farklı yapılarda (başlık açıklama vs.) ve uygun oranlarla yer alması kadar, dışarıdan verilen linklerin doğallığı ile de alakalıdır. Google’ın ilk zamanlarında, SEO uzmanları Google’ı kandırmayı amaçlamaktaydı ve maalesef bunu başarmaktaydı. Google’ın açıkları ve algoritmadaki eksiklerden yararlanarak , on binlerce insan tarafından takip edilen marka siteleri çok basit ve maliyetsiz işlemlerle geçebilmekteydiler. Ancak Google kendini geliştirdikçe, artık gerçekten “faydalı site”ye önem vermeye başladı. Bunun ile birlikte, ziyaretçi temelli SEO da ön plana çıkmaya başladı. İnternet dünyasının en rekabetçi kelimelerinde, yüz binlerce insanı ziyarete, paylaşıma ve yoruma teşvik etmeden, sadece bir SEO ekibiyle üst sıralara çıkmak artık imkansız. Bu sebeple bugünün ve geleceğin en iyi SEO çalışması, sektörün ihtiyacına karşılık verebilecek içerikte bir site oluşturmaktan geçiyor. Bu sebeple, iç ve dış SEO ya bağlı kalarak hareket ederseniz, sektörde kalıcı olamazsınız. Çünkü, ne kadar büyük olursa olsun hiçbir SEO firması, organik bir şekilde sitenize uğrayan ve aradığını bulan binlerce insanın siteye sağladığı katkıyı sağlayamaz. Bu sebeple en doğru yol, sektörünüzün ihtiyaçlarına yönelik çözümler bulmak olmalıdır.

Google Güncellemeleri

Google aslında her güncellemede, doğal kullanıcı davranışı ile SEO için yapılan organik olmayan davranışları ayırt etmeyi amaçlar, tabi şu anki haliyle bile bunu tamamen başarabilmiş değildir. Siz ne kadar kullanıcı memnuniyetini baz alarak çalışmanızı yaparsanız, hem bugün iyi sonuçlar elde edip hem de gelecek zamanlardaki güncellemeleri de garanti altına almış olacaksınız. Bu sebeple, Google her update ile SEO’ya darbe vurmak yerine, aslında daha doğal bir SEO yapısını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Tabi burada kavramları da iyi değerlendirmekte fayda var. SEO, arama motorlarını manipüle etmek demek değildir, onların dilinden anlayıp istenilene cevap verebilmektir. Yani arama motoru dostu site yapabilmek için onun beklentilerini yerine getirmektir.

Bu sebeple, doğal yapılmayan çalışmalar etik veya yasal olmayacağından black hat SEO olarak adlandırılır. Black hat SEO ile, site arama motoru dostu yapılmıştır ancak bu dostluk tamamen aldatmaya dayalıdır. Şöyle bir örnek verebiliriz. Diyelim ki google, eğer bir firma müşterisine kahve ikram ediyorsa bu siteye değer verdiğini düşünelim. Eğer Google’ın bu gibi beklentilerini site sahibi biliyorsa, kendisi kahve ikram ederek bu çözümü bulabiliyor, ancak bilmiyorsa SEO firmalarına danışarak tavsiyeler alıyor. Tabi kahve ikram etmek masraflı ve zaman alıyor diye çıkan bazı SEOcular kahve fincanıyla su ikram ederek Google’ı manipüle ediyor. Google ilk bakışta bu durumu göremese de, şikayet üzerine yaptığı değerlendirmeler veya yeni güncellemeler ile bu durumu daha iyi tespit etmeye yönelik çalışmalarla, hileyi fark ederek bu tarz siteleri listesinden kaldırıyor.

About the author: Revoseo

Leave a Reply

Your email address will not be published.