SEO NEDİR?

SEO-Graphic-a-300x206 Seo Nedir?
SEO Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerini almış akronimdir. Google, yandex, bing gibi arama motorlarında arattığınız herhangi bir kelime sonucunda çıkan siteler rastgele çıkmamaktadır. Bu motorlar belli bir algoritma ile çalışır ve arananı bulduran siteleri en başlarda gösterir. İlk sayfalara çıkmanın önemi çok büyüktür. Ürününüzü veya hizmetinizi pazarlamak için günümüzdeki en etkili yöntemdir.

İÇERİK OPTİMİZASYONU

İlk sayfaya çıkmak için ilk önce iyi içeriğe sahip olmanız gerekir. İçerikten kasıt; yazı, resim, video vb. insanların sitenizde zaman geçireceği ilgi çeken bilgiler bütünüdür. Eğer içeriğiniz çok iyi ise ziyaretçileriniz sitenizde uzun süreler kalır. Bu durumu analizleyen arama motoru, insanların aradığı kelime ile ilgili içerikleri sizin sitenizde bulabildiğini anlar. Bu nedenle arama motorunun gözünde başarılı bir sitesinizdir. Sonuç olarak siteniz ilk sayfaya ve en üst sıralara tırmanır.

SOSYAL MEDYA SEO

İçeriğin yanı sıra google sitenizin ne kadar “dolaştırıldığına” da bakar. Mesela sitenizde bir yazı var birisi bu yazıyı beğenip sosyal medyada arkadaşları ile paylaştı insanlar bu paylaşıma tıkladı ve yazınızı okumak için sitenizde zaman geçirdi. Bunun da SEOya etkisi büyüktür. Ama en çok manüpilasyon bu kısımlarda olur. Çünkü site gerçekten organik yollarla mı paylaşıldı yoksa zorlama yollarla tek elden yürütülen bir çalışma sonucu mu paylaşıldı bunun tespit edilmesi gerekir.

TANITIM YAZISI

Firmanızla aynı sektörde bulunan diğer bir siteden birkaç paragraflık bir tanıtım yazısı ve sitenize link verilmesi google’ın siteniz hakkındaki düşüncelerine etki eder. Burada da dikkat edilmesi gerekilen şey size link veren sitenin google gözündeki statüsüdür. Kısacası örneğin haber siteniz var ve hürriyet sizin siteniz hakkında bir yazı paylaşıp link verirse uçarsınız ama vasat bir siteden aldığınız link pek bir işinize yaramayacağı gibi negatif etki de oluşturabilir.

BACKLINK

SEOya yardımcı bir etken de “backlink” dir. Backlink diğer sitelerden sizin sitenize verilen linktir. Başarılı sitelerden backlink almanız sitenize arama motoru gözünde yine değer katacaktır. Bu çalışmanın organik olması sitenizin geleceği için artıdır.