SEO-Graphic-a-300x206 Seo Nedir?
Search Engine Optimization  (arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerini almış akronim. Google, yandex, bing gibi arama motorlarında arattığınız herhangi bir kelime sonucunda çıkan siteler rastgele çıkmamaktadır. Bu motorlar belli bir algoritma ile çalışır ve arananı bulduran siteleri en başlarda gösterir. İlk sayfalara çıkmanın önemi çok büyüktür. Ürününüzü veya hizmetinizi pazarlamak için günümüzdeki en etkili yöntemdir.
İlk sayfaya çıkmak için ilk önce iyi içeriğe sahip olmanız gerekir. İçerikten kasıt; yazı, resim, video vb. insanların sitenizde zaman geçireceği ilgi çeken bilgiler bütünüdür. Eğer içeriğiniz çok iyi ise ziyaretçileriniz sitenizde uzun süreler kalır. Bu durumu analizleyen arama motoru, insanların aradığı kelime ile ilgili içerikleri sizin sitenizde bulabldiğini anlar. Bu nedenle arama motorunun gözünde başarılı bir sitesinizdir. Sonuç olarak siteniz ilk sayfaya ve en
üst sıralara tırmanır.
İçeriğe yardımcı bir etken de “backlink” dir. Backlink diğer sitelerden sizin sitenize verilen linktir. Başarılı sitelerden backlink almanız sitenize arama motoru gözünde değer katacaktır. Fakat içeriği vasat “çöp” siterden link almanız size yarardan çok zarar sağlar.