SEO’nun Gerekli Olmadığı Projeler

Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlama için hem en etkili hem de en az bütçe gerektiren yöntem. Firmanızın sitesi, blogunuz veya e-ticaret siteniz için tık almak istiyorsanız en verimli araç seo’dur. Fakat her site için SEO yapmak şart mı?

SEO İhtiyacı Olmayan Siteler

1-Arama Hacmi Olmayan Siteler

Eğer üst sıralara çıkmak istediğiniz anahtar kelime çok aranan bir kelime değilse seo için çok uğraşmak mantıklı olmayabilir. Bu kelimelerde dış seo için kaynak ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Bir örnek verelim;

“Baskılı kupa yalova” kelimelerinde üste çıkmak istiyorsunuz. Bakalım bu ve benzeri kelimelerde arama popülerliği ne durumda.

Adsız-300x190 SEO'nun Gerekli Olmadığı Projeler

Görüldüğü üzere anahtar kelimeniz uzun kuyruklu ise, yani aranılan şeyi daha net olarak belirtiyor ise arayanı da doğal olarak daha az olacaktır. Eğer Yalova’da baskılı kupa işinin ileriki zamanda bir fırlama yapacağını düşünmüyorsanız bu sektörde dış seo için para harcamak yersiz olacaktır.

Yine yapılan hatalardan biri de “kupa” veya “tişört” kelimesi gibi jenerik kelimelere çalışma yapıp dolayısı ile yüksek miktarda paralar harcayıp ne üste çıkabilmek ne de hayal ettiğiniz satışı yapabilmek.

Sonuç olarak bu tarz sitelerde sitenin kurulum aşamasında veya kurulduktan sonra iç seo yapılması sizin 3 kelimeli spesifik anahtar kelimenizde ilk sıralara çıkmasını zaten genellikle sağlayacaktır.

2-Yaprak Siteler

E-ticaretin karanlık tarafı yaprak siteler agresif pazarlama stratejisi kullanan genelde sizin onu değil onun sizi bulduğu sitelerdir. Yaprak siteler tek sayfadan oluşur ve iki temel amacı vardır;

Telefon numarası: Müşteriyi belli bir telefona yönlendirip telefon üzerinden satış ekibi ile satışı gerçekleştirmek.
İletişim formu: İletişim formu ile müşterinin mail adresini, telefonunu, ismini cismini öğrenip iletişim sğlamak.

Basitçe örnek vermek gerekirse online bahis siteleri, mobil oyun siteleri, green card siteleri gibi.

Örneğin;

Adsız-300x190 SEO'nun Gerekli Olmadığı Projeler

Peki yaprak sitelerin neden SEO ihtiyacı yoktur?

SEO çalışmalarının yapılabilmesi için tek sayfadan daha detaylı bir site haritasına ihtiyaç vardır. Farklı sayfalarınızın birbirlerine link verdiği, ziyaretçiyi sitede daha uzun süre tutmayı amaçladığı siteler arama motoru sonuçlarında zirveye çıkabilme ihtimalleri çok daha yüksek olacaktır.

3-Kısa Ömürlü Siteler

Seo çalışmalarının etkisini ilk 6 ay içerisinde alabiliriz. Bu nedenle kısa süreli projeler için web sayfanıza çalışma yapmak gereksiz olabilir. Proje 6 aydan kısa ise, mesela sezonluk hizmetler veya geçici ürünler, bu tip projeler için sitenizin ömrü eğer sağlanan hizmet periyodik değilse kısadır.

4-Site İskeleti Sıkıntılı veya Önceki SEO Çalışmaları Zararlı

İnternette eminim sürekli gördüğünüz aktif olarak çalışan ama içerik bakımından çöplük denebilecek yüzlerce siteye denk gelmişsinizdir. ziyaretçiyi yanlış yönlendiren ifadeler, sürekli ziyaretçinin bilgilerini isteyen formlar, birbiri ile aynı içerikler ziyaretçinin ne kadar hoşuna gitmiyor ise google’ın da hoşuna gitmez.

Bu tarz sitelerin seo başarısı mümkün değildir. Bu siteler için seo ile uğraşmak efektif olmayacaktır. eğer bir site teknik açıdan birçok hata barındırıyor ise
sitenin yeniden hazırlanması ve temiz sayfadan seo işlemlerine başlamak gerekir. işin başında bu yapılırsa hem seo giderleriniz hem de zaman bakımından artıda olursunuz.

About the author: Revoseo

Leave a Reply

Your email address will not be published.